Yumurta fiyatının artması üreticiden kaynaklanmıyor!

Bu içerik Çiftçi Haber tarafından oluşturuldu.
Bu içerik 2.321 kez görüntülendi.
yumbir

yumbir

YUM-BİR Başkanı İbrahim Afyon “Üreticiden 40 kuruşa çıkıyor, aynı yumurtayı markette 80-100 kuruşa alıyoruz” dedi.

Son günlerde fiyat artışıyla gündeme gelen yumurtanın satış fiyatındaki dalgalanma ne üreticinin ne de tüketicinin yüzünü güldürüyor. Ocak ayında tanesi 25 kuruş olan yumurtanın fiyatı bu ay 40 kuruşa ulaşırken, üreticiler tüketicinin tepkisini çeken bu artışın kendilerine kâr olarak yansımadığını söylüyor.

İbrahim Afyon: Yumurta üreticide 40, markette 100 kuruş

Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Başkanı İbrahim Afyon, son aylarda yumurta fiyatlarında üretici bazında yüzde 16, market bazında yüzde 24 fiyat artışı yaşandığını söyledi. Geçen yıl temmuz ayındaki yumurta fiyatlarının kendileri açısından zarar seviyesinde olduğunu anlatan Afyon, şöyle konuştu: Üreticiden 40 kuruşa çıkıyor, aynı yumurtayı markette 80-100 kuruşa alıyoruz. Marketlerin kâr marjını yüzde 25-30 aralığında belirlemesi makasın açılmasına ve tüketicinin tepkisine neden oluyor.

 “KDV yüzünden üretici üretimi durdurdu”

Yumurta üreticisinin zarar ettiği dönemde ödediği yüzde 8 katma değer vergisinin can yaktığını belirten Başkan Afyon, “Üretici KDV’yi ödememek için üretimini durdurdu, hayvanını kestirdi. KDV yüzde 1 olursa bundan kaynaklanan programsız üretim gider, biz de üretime yoğunlaşır, onunla uğraşırız, bu fiyatlardaki dalgalanmalar da olmaz” diye konuştu.

“Döviz yükseldikçe maliyetler de yükseliyor”

Yumurta üretiminin maliyetine dikkati çeken Afyon, Türkiye’nin tavuk yeminde yüzde 90 dışarıya bağımlı olduğunu dile getirdi. “Dövizden her şekilde etkileniyoruz” diyen Afyon, şöyle devam etti: “Döviz kurunun yükselmesi maliyetimizi artırıyor. Tüketiciler, gelen yüzde 90 zamla üreticilerin de yüzde 90 kar ettiğini sanıyor. Tarım sektöründe yüzde 30 kâr olması gerekirken biz yüzde 10’u bile göremiyoruz. Net olarak yüzde 5 kâra bile yıl boyu razıyız. Yumurtadaki ani yükselmelerden biz de kazanmıyoruz”

0 cevaplar

Cevapla

Görüşünü bildirmek ister misin?
Yorum yazmaktan çekinme.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir