Tarımsal üretim 2018 yılında ne kadar düşecek?

Bu içerik Çiftçi Haber tarafından oluşturuldu.
Bu içerik 3.108 kez görüntülendi.
GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi (GAPUTAEM) tarafından yürütülen AR-GE çalışmaları kapsamında "Sümerli" makarnalık buğday ve altı sıralı yemlik "Dara" arpa çeşitleri, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkez Müdürlüğü (TTSM) tarafından tescil edildi.  10 yıl süren AR-GE çalışmaları sonucunda tescil edilen Sümerli makarnalık buğday ve 14 yıl süren AR-GE çalışması sonucunda tescil edilen Dara altı sıralı arpa çeşidinde rekoltede yaklaşık yüzde 10 oranında artış sağlandı. GAPUTAEM Mehdi Sümerli, açıklamalarda bulundu. ( Şükrü Gündüz - Anadolu Ajansı )

GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi (GAPUTAEM) tarafından yürütülen AR-GE çalışmaları kapsamında "Sümerli" makarnalık buğday ve altı sıralı yemlik "Dara" arpa çeşitleri, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkez Müdürlüğü (TTSM) tarafından tescil edildi. 10 yıl süren AR-GE çalışmaları sonucunda tescil edilen Sümerli makarnalık buğday ve 14 yıl süren AR-GE çalışması sonucunda tescil edilen Dara altı sıralı arpa çeşidinde rekoltede yaklaşık yüzde 10 oranında artış sağlandı. GAPUTAEM Mehdi Sümerli, açıklamalarda bulundu. ( Şükrü Gündüz - Anadolu Ajansı )

Türkiye İstatistik Kurumu 2018 yılına yönelik “Bitkisel Üretim Birinci Tahmini”ne göre tarımsal üretimde düşüş öngörüyor.

Bu yıl yağışların zamansız olması, pek çok bölgede dolu görülmesi nedeniyle tarımsal üretim olumsuz etkilendi. Bu gelişmelerin ışığında TÜİK’in verilerine göre 2018 yılında tahıl ve diğer tarım ürünlerinde üretim miktarı bir önceki yıla göre yüzde 1,3 azalması öngörülüyor. Sebze üretimindeki azalış ise yüzde 1,4 olarak ön görülürken, meyvede yüzde 6,3 oranında artış bekleniyor. Üretim miktarlarına yönelik öngörüye göre tahıl ve diğer tarımsal ürünlerde 67,2 milyon ton, sebzede 30,4 milyon ton ve meyvede 22,1 milyon ton olacağı bekleniyor.

Tahıl üretiminde düşüş ne kadar?

Tahıl üretim miktarının bir önceki yıla göre yüzde 0,9 azalarak 35,8 milyon ton olacağı tahmin ediliyor. Öte yandan bir önceki yıla göre buğday üretimi yüzde 2,3 azalarak 21 milyon ton olacağı bekleniyor. Arpa ise yüzde 4,2 artarak 7,4 milyon tona çıkacağı tahmin edilirken, çavdar üretimi değişmeden 320 bin ton, yulaf üretimi ise yüzde 8 artarak 270 bin ton olması bekleniyor. Mısır üretimi ise yüzde 3,4 azalarak 5,7 milyon ton olacağı öngörülüyor.

Baklagillerde azalış var!

Yemeklik bakla yüzde 11,9 azalarak yaklaşık 6 bin ton, kırmızı mercimek yüzde 12,5 azalarak 350 bin ton, patates yüzde 1 azalarak yaklaşık 4,8 milyon ton olacağı bekleniyor. Kuru fasulye yüzde 3,8’lik azalışla 230 bin ton, yeşil mercimek yüzde 26,7 artarak 38 bin ton üretim yapılması tahmin ediliyor.

Meyve üretimi artarken kayısıda rekor düşüş!

Meyve üretim oranlarının bir önceki yıla göre yüzde 6,3 artarak yaklaşık 22,1 milyon ton olacağı tahmin ediliyor. Meyve ürün grubunda öne çıkan elma yüzde 13,3, şeftali yüzde 2,2, kiraz yüzde 0,7, çilek yüzde 3,7 oranında artacak. Kayısı üretiminde ise yüzde 23,9 gibi ciddi bir oranda azalış olacağı öngörülüyor. Diğer meyvelerden mandalina üretimi yüzde 19,3 artarken, sert kabuklu meyvelerden fındık ise yüzde 14,1 azalacak. İncir üretiminde yüzde 2,3, muz da ise yüzde 27,8 artış beklenirken, karpuzda yüzde 2,7 azalış öngörüldü.

Sebze üretimi de azalıyor

Sebze üretimi bir önceki yıla göre yüzde 1,4 azalarak yaklaşık 30,4 milyon ton olacağı tahmin edildi. Sebzelerden yumru ve kök sebzelerde yüzde 3,3, meyvesi için yetiştirilen sebzelerde yüzde 1,2, başka yerde sınıflandırılmamış diğer sebzelerde ise yüzde 0,1 azalış olacağı tahmin ediliyor.

Sebze denince akla gelen kuru soğan yüzde 6, domates yüzde 1,2 azalacak. Salatalık üretiminde ise yüzde 2,7, salçalık kapya biber yüzde 3,4 ve sakız kabak üretiminde yüzde 3,5 oranında artış bekleniyor. Çarliston biber üretiminde yüzde 23,3 azalış beklenirken, dolmalık biberde yüzde 6,9’luk üretim gerilemesi tahmin ediliyor. Patlıcan üretiminde yüzde 4,9’luk bir azalış tahmin ediliyor.

6 cevaplar

Cevapla

Görüşünü bildirmek ister misin?
Yorum yazmaktan çekinme.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir