Tarım Medyasında Önemli Gelişmeler

Bu içerik İsmail Uğural tarafından oluşturuldu.
Bu içerik 1.035 kez görüntülendi.
straw-bales-726976_1920

straw-bales-726976_1920

Dünyada tarım ve gıda alanında önemli gelişim ve değişimler izleniyor. Her şeyden önce büyük bir farkındalık süreci yaşıyoruz. Hızla artan nüfus ve sürekli yükselen gıda talebi karşısında tarımsal üretimin stratejik değeri hem küresel ölçekte hem de Türkiye’de artık daha iyi anlaşılıyor. Tabii buna bağlı olarak söz konusu alanda faaliyet gösteren medya kuruluşlarının sayısı giderek artıyor.

ANALİZ ŞART – Özellikle son on yıl içinde ülkemizde tarım ve gıda medyası şeklinde değerlendirebileceğimiz yazılı ve görsel mecra ile birlikte internet ortamında da ciddi gelişmeler oldu. Bundan böyle tarım TV’leri, dergiler, gazeteler ve internet siteleri ile büyüyen bir tarım ve gıda medyasından söz etmemiz mümkün. Ancak henüz bu çalışmaların bilgi ve fikre dayalı olma hususunda sorunlar da yaşıyoruz. Fakat ben şahsen burada fazla yadırganacak bir durum görmüyorum. Çünkü bu bir süreç ve belli bir zaman dilimini kapsıyor. Dünyada bazı örneklere baktığımızda, oldukça uzun zamandan beri tarım medyasının mevcut olduğunu gözlemliyoruz. Dolayısıyla bu mecralarda daha çok analize dayalı habercilik, yazı ve röportajların yer alması geçen zamanla doğru orantılı.. Önümüzdeki yıllarda Türkiye’de de aynı süreci yaşayacağız. Ne var ki tarım ve gıda medyası çerçevesinde çalışma yapan kuruluşlarımızın da bu alanda görev yapacak genç arkadaşlarımız için sektörel bir bilgi kazandırma çabası içerisine girmelerinde büyük fayda görüyorum. Başka ifadeyle genç tarım gazetecilerinin biraz daha fazla sektörel bilgi edinmeleri ve yine sektörel yönden uzmanlaşmaları ile tarım medyası giderek etkinliğini artıracak.

TAGYAD – “Tarım Gıda Yazarları ve Gazetecileri Derneği” adıyla faaliyet gösteren TAGYAD, 2012 yılında Ankara’da kurulmuş bir ulusal dernek.. Halen ülke genelinde 76 üyesi bulunuyor. Yazıyı uzatmamak için ayrıntıya girmiyorum, derneğimiz finansal bakımdan kısıtlı imkanları ölçüsünde birçok çalışma ve projeyi hayata geçirme mücadelesi yapıyor. Gelecek aylar içinde birkaç ses getirecek projeyi sonraki yazılarımda sizlerle paylaşacağım. TAGYAD, Türkiye tarım ve gıda medyasının sözcüsü olmaya devam edecek.

Error: wp-content/uploads/2019/10 dizini oluşturulamıyor. Bir üst dizin sunucu tarafından yazılabilir mi?

Hakkında: İsmail Uğural

(TAGYAD) Yönetim Kurulu Başkanı
0 cevaplar

Cevapla

Görüşünü bildirmek ister misin?
Yorum yazmaktan çekinme.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir