,

Tarım ve Gıda Etiği Nedir?

Bu içerik İsmail Uğural tarafından oluşturuldu.
Bu içerik 3.175 kez görüntülendi.
destekson

destekson

Önce kısa adı TARGET olan Tarım ve Gıda Etiği Derneği’nden bahsedelim. Ankara’da faaliyete geçen bu Dernek önemli bir misyon taşıyor. Aşağıdaki ifadeler de, söz konusu misyon hakkında net bir bilgi veriyor.

TARLADAN ÇATALA – “Tarım ve gıda sözcükleri giderek daha fazla ‘yan yana’ kullanılmaya başlandı. Günümüzde sıkça duymakta olduğumuz ‘tarladan çatala’ tanımlaması tarım ve gıdanın bir sistem ve süreç olarak bütünselliğini güzel bir biçimde ifade ediyor. Bu süreç yediklerimizin içtiklerimizin tarımsal faaliyet yoluyla üretiminden (birincil üretim) tüketimine kadar olan yolculuğun tüm aşamalarını içeriyor. Toprağın hazırlanması, tohumun ekilmesi, tarımsal üretim faaliyetlerinin sürdürülmesi, ürünlerin toplanması, taşınması, derecelendirilmesi, işlenmesi, ambalajlanması, depolanması, dağıtımı, ticareti, satılması ve son tüketicinin sofrasında yer alması bu sürecin başlıca aşamaları olarak sıralanabiliyor..” Tırnak içine aldığım ifadeler TARGET’in web sitesinde yer alıyor. Yine alıntıya devam edelim: “Bazı düşünürler mutlak etik ilkeler öne sürseler de, insanoğlu mutlak iyiyi tanımlama çabasında sona ulaşamamıştır. Hangi değerin öncelikli olduğu ve hangi ilkelerin ötekiler için feda edilebileceği konusunda ciddi görüş ayrılıkları vardır. Etik tercihler değerlere ve ilkelere dayalı oldukları için bu görüş ayrılıklarından doğrudan etkilenirler; bu nedenle de tartışılabilir, itiraz edilebilir kararlardır. Özellikle farklı değerler arasında çatışma ortaya çıktığında bu zorunlu gerilim daha da belirgin hale gelir. Hayvan refahının ya da adil ticaretin yanında olmak, arkasında durmak kolaydır. Ancak bizler çoğu kez çatışan (yarışan) değerler arasında, örneğin kalkınma ile eşitlik arasında ya da hayvan refahı ile açlıkla mücadele arasında değerlendirmeler yapmak ve zor kararlar vermek durumunda kalırız.”
ÖNEMLİ PROJELER – TARGET’in çok saygın kurucuları var. Prof. Cemal Taluğ, Prof. Dr. Neyyire Yasemin Yalım, Petek Ataman, Dr. Hüseyin Sungur ve Dr. Ayşe Kurtoğlu.. Görüldüğü gibi hepsi çok tanınan ve mesleki açıdan saygı duyulan insanlar. Şimdi böylesine önemli kurucularla ciddi bir misyonu üstlenen TARGET neler yapıyor, ona bakalım.. Projenin Genel Koordinatörü Prof. Dr. Cemal Taluğ, şöyle diyor: “Eğitim çalışmalarımız Türkiye’de 7 şehirde gerçekleşecek. Tarım ve gıda dünyanın en büyük sektörü. Ama söz konusu tarım ve gıda etiği olunca Türkiye’de tek bir akademik birim, sivil toplum kuruluşu bile yok. Biz de dostlarımız ile beraber elimizi taşın altına koyalım dedik. Çünkü biz bugün kendimiz nasıl görüyoruz tarım ve gıda etiğini, onu anlatmaya çalışıyoruz. Projemiz 5 paketten oluşuyor. Birincisi eğitim paketi. Diğerleri araştırma, kongre, dokümantasyon merkezi ve sivil toplum kuruşu paketi. Artık sektör de demiyorum, tarım ve gıda sistemi söz konusu. Bu alanın etik sorunları nelerdir, neler düşünmeliyiz, yapmalıyız. Daha iyi; toplumun, doğanın, insanın yararına tarım ve gıda sisteminin gelişmesi için neler yapılmalıdır konusunu birlikte tartışmaya çalışacağız. Bir sivil toplum kuruluşu kurduk. Tarım ve Gıda Etiği Derneği. Bir kitaplık kurduk bu proje için de. Mart ayında Türkiye’nin ilk Gıda ve Tarım Etiği Kongresi’ni yapacağız. İoanna Kuçuradi de açılışını yapacak. Birleşmiş Milletler Gıda Hakkı Özel Raportörü Prof. Dr. Hilal Elver de açılışımıza özel bir konuşma ile katılacak.” Konu gerçekten önemli. Sonraki yazımda TARGET’in sürdürmeye başladığı faaliyetlere değineceğim.

Error: wp-content/uploads/2019/12 dizini oluşturulamıyor. Bir üst dizin sunucu tarafından yazılabilir mi?

Hakkında: İsmail Uğural

(TAGYAD) Yönetim Kurulu Başkanı
0 cevaplar

Cevapla

Görüşünü bildirmek ister misin?
Yorum yazmaktan çekinme.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir