ŞEMSİ BAYRAKTAR: ULUSAL SÜT KONSEYİ BU YAPIYLA DEVAM EDEMEZ

Bu içerik Çiftçi Haber tarafından oluşturuldu.
Bu içerik 8.213 kez görüntülendi.
semsi-bayraktyar-suttt

semsi-bayraktyar-suttt

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar 1 lira 70 kuruşluk çiğ süt fiyatına Merkez Bankası’nın müdahale ettiği yönündeki haberlerin asılsız olduğunu ifade ederek çiğ süt fiyatının 1 lira 60 kuruşa çekmeye çalışan Ulusal Süt Konseyi’nın inandırıcılığını kaybettiğini söyledi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Ulusal Süt Konseyi’nin 27 Temmuz 2018 tarihindeki toplantı sonrası ardı ardına yaptığı açıklamaların çiğ süt fiyatı konusunda üreticinin kafasını karıştırdığını bildirerek, “Ulusal Süt Konseyi (USK), Konsey’de varılan anlaşmaya uygun hareket etmeli ve üzerinde anlaşılan fiyatı açıklamalı, herkes o fiyata uymalıdır” dedi.

Net fiyat mı, brüt fiyat mı kargaşası!

Ulusal Süt Konsey’nin, yaptığı ilk açıklamada, ‘üretici tavsiye fiyatı’ ibarelerini kullanması, kamuoyunda tavsiye fiyatın ‘net’, ‘üreticinin eline geçecek fiyat’ olarak anlaşılmasına neden olduğunu altını çizen Bayraktar, “Toplantıda yapılan görüşmelerde de bu durum teyit edilmiştir. Üretici, gayet doğal olarak net litre başına 1 lira 70 kuruş alacağı kanısına varmıştır. Daha sonra bunun brüt fiyat olduğunu ima eden açıklamalar kafa karışıklığına neden olmuştur. ‘Merkez Bankası’nın uyarısıyla’ ibaresi de Merkez Bankası’nın olaya dahil olduğu 1,70 TL/Litre olan net fiyatı, brüte çevirdiği kanısı doğmasına yol açmıştır” dedi.

Bayraktar: Merkez Bankası’nın çiğ süt fiyatına müdahalesi olmamıştır

Bütün bu gelişmeler üzerine Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya ile görüştüğünü, Merkez Bankası olarak Ulusal Süt Konseyi kararına bir müdahalelerinin söz konusu olmadığını öğrendiğini bildiren Bayraktar, şöyle devam etti: “Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya ile görüştüm. ‘Ben USK üyesi değilim, süte müdahalemiz olmamıştır’ dedi. Önemli olanın sürdürülebilir üretim olduğunu belirtti. Bu ifadeyle USK, inandırıcılığını kaybetmiştir.

Alın teri korunmalı

Ulusal Süt Konsey’in aynı konuda ardı ardına üç defa açıklama yapması bile sürecin iyi yönetilmediğini gösterdiğini dile getiren TZOB Başkanı Bayraktar, “Konsey üretici başta olmak üzere her kesimin hak ve menfaatlerini korumak, süt sektörünün geleceğini planlamak, sorunlarını beraberce aşmak için kurulmuştur. Bu yapısını korumalı ve buna uygun hareket etmelidir. Üreticinin alın teri korunmalıdır”dedi.

0 cevaplar

Cevapla

Görüşünü bildirmek ister misin?
Yorum yazmaktan çekinme.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir