, ,

Sağlıklı yaşamın mucizevi besini Bal

Bu içerik Erol Kocatepe tarafından oluşturuldu.
Bu içerik 955 kez görüntülendi.
queen-cup-337695_1920

queen-cup-337695_1920

Bal elde edildiği bitki türünün Şifa veren ozelliklerini içeriğinde bulundurması, doğal antibiyotik olması, antioksidan özellikleri ile Binlerce yıl şifa kaynağı ve gıda olarak kullanılmıştır.
Sonbahar ve Kış aylarında gündüzler kısalırken Geceler uzuyor olması, güneş ışığının azaldığı kapalı ve yağışlı havaların artmasıyla eve kapanıyor, günlük aktivitelerimizi farkında olmadan azaltıyoruz, bu durum beyin kimyamızı etkiliyor, bizi mutsuz ederken çok uyuma, bitkinlik zihinsel verimsizlik iştah artışına ve ardından da kilo almamıza sebep oluyor.
Havaların soğumasıyla birlikte sık karşılaştığımız durumlardan bir tanesi de vücut direncimizin düşmesine bağlı grip. soğuk algınlığı, bronşit, gibi bir çok hastalikla karşı karşıya geliyor olmamızdır.
Kış dönemini sağlıklı bir biçimde geçirmenin yolu Vücut direncini arttırmak ve sağlıklı beslenmekten geçer sağlıklı gıda ürünlerinin en başında bal gelmektedir.
Bal kahvaltıdan 15-20 dakika önce alınması durumunda 15-20 dakikada kana karışıyor günü dinç ve dinamik bir performans ile tamamlamamızı sağlıyor, günlük enerji ihtiyacımızı karşılıyor elde edildiği bitki türünün şifa-i özelliklerini yapısında bulunduran
Bal doğal şekerler, enzimler, aminoasitler, mineraller, sayesinde vücudumuzun yaşamsal ihtiyacını karşılıyor. Bal’in mide ve bağırsakta kolay sindirilmesi, besin maddelerinin emilmesini kolaylaştırıyor, mikrop öldürücü özelliği ile grip, soğuk algınlığı gibi solunum yolu enfeksiyonlarında koruyucu özellik taşıyor. Öksürüğe iyi geliyor yaralara sürüldüğünde bakteri öldürücü özelliği ile yanık ve yaraların çabuk iyileşmesini sağlıyor, vücudumuzdaki toksin maddelerin vücudumuza zarar vermeden vücudumuzdan atılmasını sağlıyor, balın düzenli tüketilmesi durumunda hücrelerin yenilenmesini sağlayarak yaşlanmayı yavaşlatıyor.
Bal’ı genelde hastalandıktan sonra kullanıyoruz oysa ki sağlıklı iken sağlığımızı korumak için düzenli olarak Bal kulkanmak gerekir. Bal sağlıklı yaşamın mucizevi besinidir, hücrelerin yenilenmesini hızlandıran ve hastalıklara karşı koruyucu özelliğinden dolayı her daim bir şifa kaynağıdır.
Kuranı Kerim’de balın Şifa olduğu (Nahl, 16/68, 69) açıkça anlatılmaktadır.
Bal sofralarımızda eksik etmediğimiz tatlılarda kullanılabilecek en zararsız doğal meyve şekerlerini içermektedir, pasta çörek kurabiye gibi tatlı türlerinde süt, çay ve meyve suyu gibi içeceklerde tatlandırıcı olarak Bal Gönül rahatlığı ile kullanılabilir.
Gerçek bal kovandan hasat edildikten bir müddet sonra donar yani Kristalize olur bu durum halkımızın bir çoğu tarafından çoğu kez şekere benzetildiği için sahte bal diye arıcılara haksız yere ithamda bulunulur. Gerçek bal donar sahte bal donmaz.
Arıcı balını satabilmek için balı 40 C’de benmari usulü ısıtarak eritir ve piyasaya bu şekilde arz etmek zorunda kalır. Balın 45 C’ üzerinde ısıtılması durumunda besin değerini kaybeder ve donmayacak hale gelir. Bu yüzden balı 45 derecenin üstünde ısıtmamak gerekir. Hatta balı hiç ısıtmadan donmuş haliyle tüketmekte fayda vardır. Batılı ülkelerin raflarında donmuş bal Krema Bal olarak raflarda yerini almıştır.
Gerçek bal ne kadar faydalı ise sahte bal da bir o kadar zararlıdır. Sahte ballar nişasta bazlı Mısır’dan elde edilmiş glikoz ve fruktoz surubunun içine bal aroması ve renklendirici katarak elde edilmektedir. İç organlarımızı yağlayan kilo almaktan başka hiç bir işe yaramayan içeriği boş ticari şeker türlerinden uzak durmak gerekiyor, şifa olsun diye bal yiyelim derken sahte bal yenilmesi durumunda sağlığımızı da bozabiliriz. . Gerçek bal ile sahte balı yakarak tadarak bakarak ayırt edebilmenin imkanı yok, o yüzden bal alırken güvenilir kaynaklardan alınması gerekiyor özellikle bal’ın saf ve doğal haliyle, kovandan alındığı haliyle hiçbir işleme tabi tutmadan tüketilmesinde fayda var. Donmuş balı tercih ediniz.
Bal en saf ve doğal halinle de arıcıdan veya Arı yetiştiricileri birliğinden bulabilirsiniz. Bir Arıcınız olsun, Gerçek bal gerçek arıcıdan alınır.

Error: wp-content/uploads/2019/10 dizini oluşturulamıyor. Bir üst dizin sunucu tarafından yazılabilir mi?

Hakkında: Erol Kocatepe

Yalova Arıcılar Birliği Başkanı
0 cevaplar

Cevapla

Görüşünü bildirmek ister misin?
Yorum yazmaktan çekinme.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir