Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği

Bu içerik Murat Şevki Yavuz tarafından oluşturuldu.
Bu içerik 3.760 kez görüntülendi.

kanatli-hayvan-yetistiriciligi

Kanatlı hayvan denildiğinde ilk akla gelen hayvan tavuk ve en çok yetiştiriciliği yapılan hayvanda broiler (etlik piliç) üretimidir. Oysa ki kanatlı hayvan yetiştiriciliği içinde, kanarya, muhabbet, güvercin, bıldırcın, keklik, sülün, süs tavukları, kafes kuşları, kaz, devekuşu, hindi gibi kanatlı türleri de unutulmamalıdır.

Günümüzde broiler ile ilgili spekülatif haberler ve duyumlar, sektördeki paydaşların sıkıntıları, hastalıklar, kümes sayısının ve maliyetlerin yüksek olması gibi sebeplerden ötürü, girişimciler farklı kanatlı hayvan yetiştiriciliğine yönelmiştir.

Elbette sebep sadece bu değil, aynı zamanda kişilerin zevk ve istekleri de farklı hayvanların ve derneklerin artmasında etkili olmuştur.

Son tüketicilerin doğal ürünlere yönelimi, özellikle beyaz et ve yumurta yetiştiricilerini salma (serbest gezen-köy) tavuk yetiştiriciliğine sevk etmiştir. Son 2 yıldır ciddi anlamda bu yetiştiricilik hızla gelişim göstermiştir. Hali hazırda kafes tavukçuluğunun yasaklanmasına yönelik dedikodularda bu yetiştirme şeklini tetiklemiştir. Girişimcilerden gelen en önemli soru ise pazarın bunu kaldırıp kaldıramayacağıdır. Cevap elbette çok basit, daha çok açık var.

Bazı girişimcilerde bu korkularından dolayı alternatif olan ve özellikle de 2000 li yılların ortalarında popüler hale gelip daha sonra gerek bilgi eksikliği, gerek yanlış bilgilendirme ve gerekse Pazar sorunundan dolayı kapatılan veya vazgeçilen kaz, hindi ve hatta devekuşu yetiştiriciliğine yeniden adım atmış durumdalar.

Besleme ve kümes kurulum maliyetlerinin düşük olmasından dolayı kaz yetiştiriciliği, etinin hem kırmızı hemde beyaz et olarak değerlendirilmesinden dolayı hindi yetiştiriciliği ve yüksek değere sahip olan devekuşu yetiştiriciliği öncesine göre daha dengeli bir şekilde gelişmeye ve artmaya başlamıştır.

Kafes kuşlarının yetiştiriciliği, güvercin yetiştiriciliği veya süs tavukları yetiştiriciliğinde ise öncelik hobi amaçlıdır. Fakat bu demek değildir ki ticaret yapılmıyor. Bu yetiştiriciliklerde de ciddi kazançların elde edildiğini göz ardı etmemek gerekir.

Keklik, sülün veya bıldırcın gibi kanatlı hayvan türleri daha çok avcılık için uygun olan ve yapılan yetiştirme türüdür.

Sektörün yada yetiştiricilerin artık daha bilinçli olmasının yegane sebeplerinden biri de elbette tarım ve hayvancılık kanallarının varlığıdır. Bu kanallar sayesinde yetiştirici yada girişimci, farklı alternatiflere ve değerli bilgilere sahip olma ve en ücra köşelere ulaşabilme durumuna gelmiştir.

Murat Şevki Yavuz

Hakkında: Murat Şevki Yavuz

Ziraat Mühendisi Zooteknist
2 cevaplar

Cevapla

Görüşünü bildirmek ister misin?
Yorum yazmaktan çekinme.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir