,

Kanarya Yetiştiriciliği

Bu içerik Okan Ayman tarafından oluşturuldu.
Bu içerik 6.604 kez görüntülendi.
cape-canary-1200473_1280

cape-canary-1200473_1280

Kanarya beslemek isteyen kişiler öncelikle bu işi profesyonel mi yoksa amatörce mi yapacak ona karar vermesi lazım. Amatör olarak yapmak isteyenler her yerden kuş bulabilirler yeter ki sağlıklı olsun, Şayet bu işi profesyonel olarak yapmak istiyorsanız bu işe yıllarını vermiş, yarışmalarda dereceler almış ve kendini ispatlamış kişilerden kuşlarını tedarik etmeliler. Kuşlarımızı tedarik ettikten sonra temiz bir kümes ortamı oluşturup kuşlarımızı beslememiz lazım. Ocak ayı geldiğinde kuşlarımızın sistemlerini zararlı organizmalardan temizleme adına antibiyotik kullanmamız gerekmektedir.

Kullanacağımız antibiyotiğe(COCCİ GEEL, SALMO STOP, RONİDAZOL, FUNGİZONE V.S.) göre 3.4.5.6 gün antibiyotik kullanıp arkasından 3 gün vitamin ve probiyotik verilmesi gerekmektedir. Sebebi antibiyotik kullanımı sonrası vücuttaki zararlı bakterilerin yanında yararlı bakterilerinde yok olmasıdır. Takviye edilmesi adına bu kesinlikle yapılmalıdır. Bu işlem arka arkaya 2 kez uygulanmalıdır. Dişilerimizi tek tek baks lara alıp haftada 1 gün vitamin, 2 gün mama takviyesi yapılmalıdır. Erkeklerde tek kafeslerde bekletilmelidir.

Mama içerisine E vitamini takviyesi yapıp kuşlarımızın eşe gelmesini hızlandırmış oluruz. Dişi kuş hazır olduğunda yani tünekten tüneğe hızlı hareket ettiğinde, erkek öttüğünde tünekte çöktüğünde dişi kafesine yuvarlık asmalıyız ve yuva yapması için ip, pamuk vs. dişinin kafesine asmalıyız. Dişi yuva örmeye başlayınca hazır demektir. Artık hazır olan erkeği dişini yanına atabiliriz. Kısa zamanda eşleşme olacaktır.4-7 gün içerisinde yumurtlama olacaktır.4. Yumurtayı görene kadar yumurtalar toplanıp yerine sahte yumurta koymalıyız. Yavruların aynı günde çıkması için bu işlemi yapmalıyız.4. yumurtayı gördüğümüzde tüm yumurtaları dişinin altına koyabiliriz.13 gün sonra yavrular çıkacaktır. Yavruların çıktığı ilk gün mama vs. vermenize gerek yok,

2. gün itibariyle Yemin dışında yumurta mamasının içine haşlanmış yumurta rendeleyip hazırlanan mama, elma ve kenevir vermeliyiz. Ortalama 18-20 günlük olan yavrular yuvadan uçar.20-26 günlük olduklarında Mama yemeye başlarlar. Bu dönemde dişi tekrar yuva yapmak ister ve yavruları yolup hırpalayabilir, erkekte kızgınlıktan yavrulara zarar verebilir bu sebeple bir tel ile yavrular ile anaçlar ayrılmalıdır. Dişi tellerin arasından yavruları besler ve aynı zamanda 2.ağız yuvasını yapıp hazırlığına rahat bir şekilde devam edebilir.

Yavruları tamamen anne babadan ayırdıktan sonra salma ortamına alınır ve normal yemin dışında mama ve rahat kırabilecekleri tohumlar (perilla, yulaf) verilmelidir. Kuşlarımızın suluğuna haftada 1 kez 3-4 damla organik elma sirkesi, ayda 1 sarımsaklı su, haftada 1’de banyo verilmelidir. Sirke bağırsak sistemindeki asit oranını arttırıp bakterilerin çoğalmasını engeller, sarımsaklı su(1,5 litre suya 3 diş sarımsak 24 saat bekletip verilir)doğal antibiyotik’dir, banyo suyunda soda veya karbonat koyarak tüylerdeki bakterileri azaltır ve tüylerin ipeksi olmasını sağlayabilirsiniz.

Hakkında: Okan Ayman

Ziraat Mühendisi
1 cevap
  1. hakan ekinci
    hakan ekinci says:

    Sayın OKAN AYMAN’ın mail adresini yada telefon numarasını alabilir miyim kanarya ilgili sormak istediğim konular var teşekkür ederim

    Cevapla

Cevapla

Görüşünü bildirmek ister misin?
Yorum yazmaktan çekinme.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir