Hayvan pazarı şap nedeniyle kapatıldı!

Bu içerik Çiftçi Haber tarafından oluşturuldu.
Bu içerik 2.694 kez görüntülendi.
sap-hastaligi-nedir

sap-hastaligi-nedir

Hayvancılığın önemli merkezlerinden biri olan ilçede, şap hastalığı görülmesi üzerine hayvan pazarı kapatıldı.

Bursa’nın İnegöl ilçesinde yer alan belediyeye ait hayvan pazarı, büyükbaş hayvanlarda görülen şap nedeniyle kapatıldı. Hayvan pazarı 21 gün süreyle karantinaya alındı.

İnegöl Tarım Gıda ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, gerekli önlemlerin alındığı bildirildi. Ayrıca Cemiyet Mahallesi’nde bulunan hayvan pazarında yer alan büyükbaş hayvanlarda tespit edilen şap hastalığının yayılmaması için bu önlemin alındığı vurgulandı.

Hayvan alım satımlarında, hayvanların hastalıksız ve aşılarının tam yapılmış olmasına dikkat edilmesi hatırlatıldı. Karantina süresi boyunca çevre il ve ilçelerden İnegöl’e hayvan girişi yasaklandı. Karantinaya alınan hayvanlarla ilgili tedavi süreci devam ediyor.

Şap hastalığı nedir?

Halk arasında ŞAP veya DABAK olarak bilinir. Virus adı verilen çok küçük bir mikrop tarafından meydana getirilir. Karanlığı ve kuru yerleri sever Şap virusu çok bulaşıcı ve hızla yayılır. Sığır, manda, koyun, keçi, domuz ve diğer bütün geviş getiren hayvanlara bulaşır.

Şap hastalığının belirtileri nelerdir?

Hastalık yüksek ateş ile başlar. Belirtiler sığır ve koyunlarda farklılık göstermektedir. Donuk ve cansız bakışlar. Dilde, dudakların içyüzünde, yanaklarda ve diş etleri önce kızarır daha sonra içleri sıvı dolu şişkinlikler oluşur. 24-28 saat sonra bu sıvı dolu şişkinlikler patlayarak yerlerinde yaralar oluşur. Bu nedenle hayvanlar yem yiyemez ve su içemez. Hayvanın ağzından iplik gibi salya akar ve hayvan ağzını şapırdatır. Titreme. Tırnak arasında önce içleri sıvı dolu şişkinlikler görülür, ayak hassas ve sıcaktır. Daha sonra bu şişlikler patlayarak yaralar meydana gelir. Hayvan bu yüzden topallar. Şiddetli vakalarda tırnak düşebilir. Süt veriminde azalma görülür. Gebe hayvanlar yavru atabilir. Buzağılarda virus kalbe yerleştiğinden ölüm oranı yüksektir.

1 cevap

Cevapla

Görüşünü bildirmek ister misin?
Yorum yazmaktan çekinme.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir