Çiğ süt fiyatı 2 liranın altında olursa kabul edilemez!

Bu içerik Çiftçi Haber tarafından oluşturuldu.
Bu içerik 62.507 kez görüntülendi.
cig-sut-sencer-2

cig-sut-sencer-2

 

Süt üreticileri çiğ süt referans fiyatının artan maliyetleri karşılamadığı ve acilen güncellenmesi gerektiğini söyledi.

Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği Başkanı Sencer Solakoğlu, yaptığı hesaplamalara göre çiğ süt fiyatının en az 2 lira 8 kuruş olması gerektiği söyledi.

Aynı zamanda Çiftçi TV’de İzle Feyz Al programının yapımcısı olan Sencer Solakoğlu yılbaşından bu yana yem maliyetlerinde yüzde 38’lik bir artış olduğuna dikkat çekerek “Şubat ayında 1 kilo kuru inek yemini 1 TL’ye alırken bugün dolar kurundaki hareketin de etkisiyle 1 lira 38 kuruş seviyesine geldi” dedi.

Sütün fiyatı yem maliyetini karşılamıyor

Bir çuval yemin ortalama 80 lira olduğunu dile getiren Solakoğlu, “1 kilo süt yemi 1 lira 60 kuruşa mal oluyor. Bugün çiğ sütün referans litre fiyatı 1 lira 53 kuruş, yani çiftçimiz 1 litre süt ile 1 kg yem dahi alamıyor. 1,3 olan süt/yem paritesine göre çiğ sütün litre fiyatı 2 lira 8 kuruş olmalı” dedi.

Süt Konseyi neden toplanmıyor?

Haziran ayında toplanması gereken Ulusal Süt Konseyi’nin çiğ süt referans fiyatını yeniden belirlemek üzere toplanması gerektiğini dile getiren Sencer Solakoğlu, “Toplantının hangi tarihte yapılacağı bilinmiyor Ulusal Süt Konseyi 1,3 olan süt/yem paritesi dikkate almalı. Çiftçimiz hem düvesini besliyor, hem büyütüyor, hem de kaliteli süt üretiyor. Bunları yaparken para kazanması lazım. Hak ettiği parayı kazanmalı ki işletmesine yatırım yapsın, teknolojiye yatırım yapsın. Zaten kamu, sanayici, akademisyenler ve biz üreticiler açısından 1,3 parite herkesin hemfikir olduğu, ikna olduğu bir paritedir” dedi.

1 cevap

Cevapla

Görüşünü bildirmek ister misin?
Yorum yazmaktan çekinme.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir