Çiftçi anketinden çarpıcı sonuçlar çıktı!

Bu içerik Çiftçi Haber tarafından oluşturuldu.
Bu içerik 5.891 kez görüntülendi.
ciftci-kimdir

ciftci-kimdir

Çiftçinin Nabzı Araştırması anketi çiftçilerin durumunu gözler önüne serdi. Tarım politikalarına ışık tutacak ve çiftçinin halini anlatan nitelikte detaylı bilgilerin  yer aldığı anketi mutlaka inceleyin.

Tarım alanında faaliyetleri ile tanınan Doktar, çiftçinin nabzı anketi adlı bir araştırma yaptı. Nisan 2018-Mayıs 2018 arasında 81 ilin 665 ilçesinde 3 bin 187 üreticiyle görüşülerek yapılan araştırmada çok çarpıcı detaylar var.

ÇİFTÇİNİN KAZANCI AZALDI

Ankete göre çiftçilerin yüzde 61’lik bir oranı 5 yıl öncesine göre kazançlarının azaldığını, yüzde 20’si gelirinin arttığını söyledi. Gelirinde bir değişiklik olmadığını belirten çiftçilerin oranı ise yüzde 19.

ÇİFTÇİ TASARRUF YAPAMIYOR

Çiftçilerin yüzde 84’ü para biriktirecek kadar kazanmadıklarını belirtmiş. Para biriktirebilen çiftçi oranı sadece yüzde 16.

ÇİFTÇİ YATIRIM YAPMIYOR

Çiftçilerin yüzde 68’i yakın zamanda yatırım yapmamış. Yatırım yapabilen, yani traktör, sulama sistemi gibi yatırımlar yapabilen çiftçinin oranı sadece yüzde 32.

Yatırım yapanların yüzde 59’u traktör almış. Sulama sistemleri yatırımı yapanların oranı yüzde 31 seviyesinde. Yüzde 9’u ise dondan koruma sistemleri, yeni bahçe tesisi gibi alanlara yatırım yapmış.

ÇİFTÇİNİN NEREDEYSE YARISI MALİYET HESABI YAPMIYOR

Anket sonuçlarına göre çiftçi üretim yaparken maliyet hesabı yapmıyor. Türkiye’de maliyet hesabı yapan çiftçi oranı sadece yüzde 44 seviyesinde. Geriye kalan yüzde 56’lık kesim gider/gelir hesabı tutmuyor.

ÇİFTÇİLERİN YÜZDE 71’İ VADELİ ALIŞVERİŞ YAPIYOR!

Ankete göre girdilerini peşin olarak alan çiftçilerin oranı yüzde 29. Çiftçilerin yüzde 71’i girdilerini vadeli şekilde alıyor ve hasat zamanı ödemesini yapıyor.

Çiftçiye kredi sağlayan kurumların başında yüzde 43 ile tarım kredi kooperatifleri geliyor. Bankalar yüzde 42 ile ikinci sırada yer alırken, bayiler yüzde 31’lik oranla üçüncü sırayı aldı. Çiftçiye kredi sağlayan diğer kanallar ise yüzde 14 ile tüccar ve yüzde 3 ile fabrikalar.

ÇİFTÇİLERİN YARISI ÖDEDİĞİ FAİZİ BİLMİYOR

Ama işin daha da ilginç ve vahim tarafı şu ki kredi kullanan çiftçilerin yüzde 52’si ödediği faizin oranı ya da miktarını yani borçlanma maliyetini bilmiyor. Çiftçilerin yüzde 27’si yüksek faiz ödeyeceklerini düşündükleri için bankanın kapısını çalmıyor.

ÇİFTÇİ SİGORTA DA YAPTIRMIYOR

Doktar’ın anketine göre çiftçilerin yüzde 24’ü tarım sigortası yaptırıyor. Büyük üreticilerin yüzde 39’u sigorta yaptırırken, küçük üreticilerde bu oran yüzde 16’da kalıyor.

ÇİFTÇİ MALINI TÜCCARA SATIYOR

Çiftçilerin verdiği yanıtlara bakıldığından neredeyse her ürün grubundaki üretici için tüccar, bir numaralı alıcı konumunda. Çiftçilerin yüzde 59’u ürününü tüccara satıyor.

Kooperatif, birlik ya da kurum üzerinden ürününü pazarlayan çiftçilerin oranı sadece yüzde 16. Çiftçilerin yüzde 11’i ürününü fabrikalara satarken, yüzde 11’i ise ürününü aracısız şekilde son tüketiciye ulaştırma şansı buluyor. Çiftçilerin yüzde 7’si de ürününü hal üzerinden satıyor.

ÇİFTÇİLER PARASINI HASATTA ALIYOR

Ürününü hemen hasatta alan çiftçilerin oranı yüzde 68 seviyesinde. Hasattan 1 ay sonra parasını alanların oranı yüzde 18 iken, hasattan 2-3 ay sonra alabilenlerin oranı yüzde 8 seviyesinde. Çiftçilerin yüzde 5’i ise hasattan ancak 4-6 ay sonra ürününün parasını alabiliyor.

ÜRETİCİ NE EKECEĞİNE KENDİ KARAR VERİYOR

Çiftçilerin yaklaşık yüzde 80’i ne ekeceğine kendisi karar veriyor. Aile ve yakın çevresinin telkiniyle üreteceği ürüne karar verenlerin oranı yüzde 10 iken, üreticilerin yüzde 4’ü ise ziraat mühendislerine danışarak ekeceği ürüne karar veriyor.

ÇİFTÇİLERİN YARIDAN FAZLASI GÜBRE KULLANIMINA KENDİ KARAR VERİYOR

Ankete göre çiftçilerin yüzde 55’i kendi kararına göre gübre ve ilaç kullanıyor. Kendi kararı dışında gübre ve ilaç için bayiye danışanların oranı yüzde 18 seviyesinde. Çiftçilerin yüzde 12’si il/ilçe tarım müdürlüklerine, yüzde 8’i aile ve yakın çevresine, toplamda yüzde 17’lik kısmı ise serbest danışman niteliğindeki ziraat mühendisleri, tarım kredi kooperatifi ya ziraat odasına bağlı ziraat mühendislerine söz konusu girdilerin kullanımında danışıyor.

ÇİFTÇİ TOPRAK ANALİZİ YAPMIYOR

Çiftçilerin yüzde 57’si toprak analizi yaptırmıyor, yüzde 51’i de düzenli ziraat mühendisi desteği almıyor.

ÇİFTÇİNİN EN ÖNEMLİ ÜÇ SORUNU

Mazot maliyeti, gübre maliyeti ve pazara erişimde zorluk, çiftçinin en önemli 3 sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Çiftçilerin yüzde 57’si en önemli sorun olarak yüksek mazot maliyetini gösterirken, yüzde 44’lük bir kesim için en önemli sorun yüksek gübre maliyeti. Üreticilerin yüzde 27’si ise en önemli sorun olarak pazara erişimdeki zorluklar ve hak edilen fiyata ürünlerini satamamayı gösteriyor.

ÇİFTÇİLERİN YARISI GELECEKTEN UMUTLU DEĞİL

Ankette çiftçinin geleceğe yönelik umut taşıyıp taşımadığına değinilmiş. Türkiye’deki çiftçilerin yüzde 45’i gelecekten umutlu değil, yüzde 19’u ise bu konuda kararsız.

Üreticilerin yüzde 41’i gelecekten umutlu olduğunu söylüyor ama ilginç olan ise büyük çiftçilerin daha da umutsuz olması. Zira büyük çiftçilerin yüzde 52 gibi yarıdan fazla bir oranı gelecek için umutlu olmadığını dile getiriyor.

ÇİFTÇİLER ÇOCUKLARININ TARIMLA UĞRAŞMASINI İSTEMİYOR

Ankete göre üreticilerin yüzde 64’ü çocuklarının kendileri gibi çiftçilikle uğraşmasını, tarımsal üretim yapmasını istemiyor.

1 cevap

Cevapla

Görüşünü bildirmek ister misin?
Yorum yazmaktan çekinme.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir