Cevizciliğin Zorlukları

Bu içerik Sinan Kara tarafından oluşturuldu.
Bu içerik 6.312 kez görüntülendi.
walnut-1751661_1920

walnut-1751661_1920

Merhaba değerli ceviz sevdalıları.

Sizlere bu yazımda cevizciliğin bu dönemlerde yaşadığı zorluğu anlatacağım. Bu zorluk ne mi? Yeni nesil çeşitlerin üreticimizce benimsenememesi. Sizlere basit bir örnek vererek bu konuyu açmak istiyorum. Günümüzde en çok tartışılan konuların biri teknoloji. Akıllı telefonlar ile görüntülü arama, bankacılık işlemleri, fatura ödeme, resim çekme, internete ulaşım gibi birçok kolaylıkla karşılaşırsınız. Bunların içinde benimde en çok beğendiğim özelliklerin başında fatura ödeme gelir ki yıllar önce bir fatura ödemek için bir gününüz giderdi şimdi ise bir dakika. Ama teknoloji ve yeniliği benimseyemeyen kesimimiz tuşlu telefon ile sadece arama yapmayı sever sevsin de zaten. Bir fatura ödemek için postanede boğuşuyorlar. Sorsan bu akıllı telefonlar gereksizdir, israftır. Evet, haklıda ama bunu boşa kullananlar için öyle. İş için kullananların ihtiyacıdır ancak. Örnek uzuyor toparlayayım. Tarımda artık yeni nesil çeşitler ve teknolojik uygulamalar mevcuttur. Özellikle de cevizde, bu yenilikler birçok kesime benimsenmesi zor geldiğinden, pahalı olduğundan ve özellikle karışık olduğundan faydasız ve gereksiz olarak tanıtılması benim zoruma gidiyor. Bende köylüyüm hatta Kars doğumlu, Bursa’da büyümüş tarım yapmış ve yapan biriyim. Ama bunu söyleyeceğim bunu da diyen hep köylülerimiz. Bu işi şirketler aşmış yatırımını tarıma yaparken bizim çiftçiler yanlarında çalışmaktan memnun. Bunu bırakmamız lazım, her yenilik bir kötülük değildir. Toprağımıza ve iklimimize en çok uyum sağlayan bitkilerin başında gelen cevize sahip çıkmamız lazım. Lütfen bilgimiz yoksa yorum yapmayalım.

Hocam yüzlerce bahçe kuruluyor ceviz para etmeyecek?

Bu cümleyi kuranlara da çok içerlenmeye başladım. Sen ürettin de satamadın. Tamam, para eden bir ürüne birden yüklenip piyasasını düşürmek ülkece özelliğimiz ama ceviz öyle bir ürün ki başta meyve sebze değil. Öyle altı ayda olmaz adam akıllı meyve alman için altı yıl beklemen lazım. Birde şu var kurulan bahçelerin ancak %20 sinde gelecek var gerisi ceviz çöplüğü. Neden mi ceviz çöplüğü? Romanya’da şöyle bir laf duydum tamam dedim. Bir işe Türk gibi başla, Alman gibi devam ettir, İngiliz gibi sonuçlandır. Yani bir işe başlamak için deli cesareti lazım Türkler gibi, işe başlamakta üstümüze yok, ancak gerisi boş. Almazlar ise bir işi devam ettirmede çok başarılıdır, disiplin ve çalışkanlık. İngilizler ise sonuç almada çok iyidirler, işin sonu hep başarılı biter. Binlerce bahçe kurduk bakalım gerisi ne olacak.

Error: wp-content/uploads/2019/12 dizini oluşturulamıyor. Bir üst dizin sunucu tarafından yazılabilir mi?

Hakkında: Sinan Kara

Ziraat Mühendisi
3 cevaplar
  1. Mahmut
    Mahmut says:

    Fındık üreticinin halini düşününce olumsuz eleştirilerin haklı olduğu bir gerçek! Her sene yüzde 20’si başarılı olsa 5 senede tam kapasiteye ulaşmış olur. 10 senedir bu bahçe kurma faaliyetlerinin devam ettiğini düşünürsek,kurulu bahçeler verime geçtiğinde fiyatlar üreticiyi ağlatır.

    Cevapla

Cevapla

Görüşünü bildirmek ister misin?
Yorum yazmaktan çekinme.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir