Ceviz Üzerine

Bu içerik Sinan Kara tarafından oluşturuldu.
Bu içerik 2.415 kez görüntülendi.
walnut-101425_1920

walnut-101425_1920

Öncelikle şunu bildirmek isterim ki ülkemizde değeri bilinmeyen ceviz hakkında söylenecek o kadar çok cümle var ki bu kitapta sizlere asıl bilmeniz gereken konular hakkında bilgi vereceğim ve en öncelikli hedefim sizleri bilgi kirliliğinden kurtarmak olacaktır. Evet, bilgi kirliliği ceviz hakkında o kadar çok fazla ki kafanızın karışmaması elde değil. Cevizin ana vatanı Anadolu olduğu halde cevize çok yabancıyız ve eksik bilgilerle bahçe kurmaya devam etmekteyiz.

Ancak sizlere kendi çalışmalarım ve dünya üzerinde ki çalışmaların sonuçları hakkında bilgi vererek en sağlıklı yetiştiriciliğin nasıl yapılacağını, doğru bilgilerin ışığı altında bu ceviz sevdasını doğru yönlendirerek bu sevdayı da umut kırıklığına değil, güzel bir geleceğe taşımak istiyorum. Ülkemizde anlık heveslerle yola çıkarılarak birçok meyve türü değerini bilmeden kayboldu. Bunun en önemli nedenleri üreticilerimize çok verim umutları verilerek yalan yanlış birçok bahçenin acele bir şekilde kurulması, amacın sadece ve sadece milyonlarca fidan satarak para kazanmak olduğunu söylemekten hiç çekinmeyeceğim.

Üreticimiz yeni çeşitlerde verimli bahçe kurma umutlarında çok hevesliyken bunu fidan tacirleri sadece kar görerek ismine doğru olmayan, ucuz, hastalıklı, verimsiz fidanları bu umutlu üreticilerimize satarak kendilerine servet yaptılar. Bunun en büyük örneğini ülkemizde en derinden yaşayan kiraz turfanında oldu. Tez çalışmamı yaptığım 2011 yılında ülkemizde çiftçimiz yeni türlerle bahçe kurup iyi kazanç sağlamak istediğinde bir kiraz bahçesi kurma akımı başladı.

Çok hevesle bende tez çalışmamı kiraz üzerine yapmaya karar verdim ve farklı bölgelerde yetişen kirazların kalitesini ve raf ömrünü araştıran bir tez yazdım, hatta stajımı da diğer öğrenciler gibi okulda veya kağıt üzerinde değil dünyanın en büyük kiraz ihracını yapan bir firmada yaptım. 2011 yılında her yerde yeni kurulan kiraz bahçesi görmek çok kolaydı ve bende çok seviniyordum. Tabi ki kurulan bu bahçeler içinde alınan fidanlar tekel bir firmaya düşmüştü ve ülkede kurulan 10 bahçeden 9’una bu firma fidan veriyordu. Bu firma benim staj yaptığım firmaydı ve işin içinde olunca kiraz hakkında ki korkunç gerçekleri gördüm. Firma ya sadece hastalıklı fidan sattığı gerekçesiyle 60.000 dava açıldığını verilerde görünce savunduğum doğrular yıkılmaya başladı. Kurulan bahçeler ise yıllar geçtikçe verimsiz çalılara döndü, üretilen kirazlar ise söylenen fiyatlara hiç satılmadı.

Cevizde bu yanlışa dur dersek biz kazanırız. Bu görev hem biz fidancılara hem de siz üreticilere düşmekte. Bahçe doğru fidan ile başlar. HER ŞEYDEN ÖNCE DOĞRU FİDAN.

Error: wp-content/uploads/2019/11 dizini oluşturulamıyor. Bir üst dizin sunucu tarafından yazılabilir mi?

Hakkında: Sinan Kara

Ziraat Mühendisi
2 cevaplar

Cevapla

Görüşünü bildirmek ister misin?
Yorum yazmaktan çekinme.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir