,

2017 Yılında Çiftçimizi Ne Bekliyor?

Bu içerik Doğan Başaran tarafından oluşturuldu.
Bu içerik 1.214 kez görüntülendi.
destekson

destekson

Pamuk hasat edildi, şeker pancarı söküldü, buğdaylar ekildi. Bereketli bir dönemi geride bıraktığımızı söyleyebilirim. Geçen yıla göre pamuk ekende, şeker pancarı sökende mutlu. Kaderine terk edilen çeltik üreticisini, simsarların vicdanına bırakılan fındık üreticisini başka yazılarda detaylı değerlendireceğim. Akıllara takılan en önemli soru: Seneye ne olacak?

2017 yılı çiftçimiz için çok zor geçecek…

Yurdumuzun dört bir yanına yaklaşık 3 aydır damla yağmur düşmedi. 8.5 milyon hektar gibi çok büyük bir alanda buğday eken bir ülke için kötü bir durum. Her şeyi bir kenara bırakalım betonlaşmış bir toprağı işlemek çok zor. Somutlaştırdığımızda çit süren bir traktör saate bir litre mazot fazla yakar. Bunu atlattık diyelim geçen her kurak günün yansımasını seneye hasatta göreceğiz.. Tahminim bundan sonra her şey güzel gitse şimdiden %10 verim kaybımız var.

Son dönemde; AB’nin tutarsız yaklaşımı, dolar ve Euro artışı özellikle tarım sektörünü yakından ilgilendiriyor. Çünkü tarımda ithalatçı bir ülkeyiz… Somutlaştıralım; sadece bu yıl 670 bin canlı hayvan ithal ediyoruz. Yani liramızı dövize çevirip Avrupalıya götürüyoruz. Hiç ithal olmasın hali hazırdaki yaklaşık 11 milyon büyükbaşın toplam giderin %50’si ithal ürünler(yem katkı maddeleri, ilaç vs) bitkisel üretimde; mercimek Kanada’dan, nohut Meksika ve Hindistan’dan, pamuk ABD ve Yunanistan’dan, yağlık ürünler Rusya ve Ukrayna’dan her şeyi geçtim Mersin limanına yaklaşan çeltiğin nereden geldiğini bilen yok..

Tohum, gübre ve mazot yani bir çiftçinin girdi maliyetini yöneten en önemli kalemler. Mazotta vergi yükünü ayrı tutarsak diğer girdiler ithalata doğrudan bağımlı. Somutlaştıralım, tohumcuların örgütlerine bakın başkanlarının ithal tohumcu olduğunu göreceksiniz…

Mekanizasyonda yerli üreticilerimiz üstün bir çaba gösterse de, onlarında girdilerini ithalat yönetiyor. Somutlaştıralım, yerli traktör üreticilerimizin %90’ı ithal motor kullanıyor.

2017 yılını verim kaybını göz önünde bulundurup, girdi kalemlerinden tohum, ilaç ve gübredeki fiyat artışını da hesaba katarsak çetin bir 2017 geçireceğimizi söyleyebiliriz.

Çiftçimizin işi zor, dilerim işleri rast gider…

Error: wp-content/uploads/2019/12 dizini oluşturulamıyor. Bir üst dizin sunucu tarafından yazılabilir mi?

Hakkında: Doğan Başaran

Tarım Makinaları ve Teknolojileri Mühendisi
1 cevap

Cevapla

Görüşünü bildirmek ister misin?
Yorum yazmaktan çekinme.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir